2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W trudnym czasie pandemii, kiedy tak bardzo mówi się o empatii, a miłością do ludzi i pomocą należy dzielić się z innymi nie zapominamy o uczniach i osobach dotkniętych spektrum autyzmu, w tym zespołem Aspergera.

Zadaniem szkoły jest propagowanie wiedzy na ten  temat, nawet gdy inne problemy zaczynają dominować  w świecie pandemii.

Autyzm dotyczy osób nam bliskich i ważnych – naszych uczniów, dzieci, przyjaciół, osób, które kochamy.

Osoby z autyzmem teraz potrzebują od nas szczególnego wsparcia i pomocy. Trudno im zrozumieć zaistniałą sytuację, nagłą zmianę zasad i norm, uczuć i emocji. Właśnie teraz nie możemy dopuścić do społecznej izolacji, dyskryminacji tych osób.

ZAPAL SIĘ NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU

Akcję pod hasłem: „Zapal się na NIEBIESKO dla AUTYZMU” corocznie wpierają ludzie kultury, biznesu, polityki, kościoła, światowe organizacje na rzecz zdrowia, ludzie wielcy i mądrzy na całym świecie. Także ludzie zwyczajni, empatyczni, wrażliwi dla których ważny jest CZŁOWIEK.

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, DOBRA SZKOŁA kolejny rok przyłącza się do akcji społecznej dla osób dotkniętych autyzmem. Tym razem zdalnie, bo wymaga tego sytuacja. Prosimy uczniów, rodziców, przyjaciół szkoły: Zapalcie się na NIEBIESKO dla AUTYZMU.

Jak to zrobić?

1. Stawiajcie pod postem niebieskie serduszka.

2. Załóżcie ubranie w kolorze niebieskim.

3. Posyłajcie w świat nasz post.

4. Obejrzyjcie krótki film o autyzmie zamieszczony poniżej.

5. Wykonajcie dowolną kreatywną pracę w kolorze niebieskim (rysunek, hasło dnia, napiszcie wiersz tematyczny, co zechcecie, a kolor niebieski niech dominuje).

Zdjęcie kreatywnego zadania prześlijcie na fb Stowarzyszenie Oświatowe Dobra Szkoła

W Polsce coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych ma diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu. Na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem. To ważne, żebyśmy w tym dniu pokazali, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem. Niech poczują się wyjątkowo, wiedząc, że niebieskie akcenty w ubraniu, Wasze niebieskie kreatywne prace, przesłane niebieskie serduszka, są specjalnie dla nich. Zdalnie pokażmy jak blisko problemu potrafimy być w tej surrealistycznej, aczkolwiek prawdziwej rzeczywistości.

Aleksandra Szajowska – pedagog