Uczennice Społecznej Szkoły Podstawowej Dobra Szkoła doświadczyły czegoś niesamowitego
– wzięły udział w wydarzeniu „Łączymy się z polskim astronautą!” w dniu 08.07. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, podczas którego połączyły się na żywo z pierwszym Polakiem prowadzącym badania na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim! To było historyczne wydarzenie, pełne emocji!
Dzięki zainteresowaniom, wiedzy, determinacji i umiejętnościom znalazły się w gronie zwycięzców prestiżowego konkursu, który przybliża świat kosmosu i rozwija naukowe pasje. Drużyna Kosmiczne Chomiczki z Dobrej Szkoły znalazła się wśród 15 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Kosmiczni Detektywi” organizowanego przez Polską Agencję Kosmiczną, Ministerstwo Rozwoju i Technologii przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, co umożliwiło udział w unikalnej rozmowie z Polakiem orbitującym właśnie ok. 400 km nad powierzchnią Ziemi!
W skład drużyny Kosmiczne Chomiczki z Dobrej Szkoły wchodzą trzy uczennice Społecznej Szkoły Podstawowej Dobra Szkoła – Maria Przybylak, Gabriela Marciniak i Zuzanna Kępka – pod opieką nauczycielki Sandry Trznadel, pasjonującej się astronomią.
Zadaniem uczestników konkursu „Kosmiczni Detektywi. Znajdź kosmiczne technologie w swoim życiu.” było m.in. pokazanie, jak kosmiczna technologia została zaadaptowana na Ziemi, np. w kuchni, medycynie, transporcie czy komunikacji. Drużyna z wielką radością i zaangażowaniem postanowiła stworzyć wideo wyjaśniające… Po co astronautom pieluchy...?! To było bardzo trudne zadanie, ale dzięki temu uczennice rozwinęły mnóstwo kompetencji i zdobyły doświadczenie w filmowaniu, korzystaniu z mikroportów, montowaniu! Dowiedziały się także całkiem sporo o kosmicznych technologiach. Zwycięski film nie tylko został nagrodzony, ale także będzie wykorzystany w materiałach edukacyjnych, dzięki czemu zwycięzcy będą mieli swój wkład w promowanie edukacji kosmicznej w całej Polsce.
Wydarzenie „Łączymy się z polskim astronautą!” i pobyt ekipy Kosmicznych Chomiczkó z Dobrej Szkoły w Warszawie na Inflight Call w Centrum Nauki Kopernik, aby połączyć się z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i porozmawiać z nim na żywo było dosłownie nieziemskie. Aż brakuje słów, by wyrazić te wszystkie emocje. Wspaniale było móc usłyszeć polski głos z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauta wykonał zaproponowane przez uczniów eksperymenty ukazujące zachowania różnych substancji w warunkach mikrograwitacji. Transmisję wydarzenia można było oglądać online.
To był wyjazd pełen wrażeń. Na warsztatach lutowania dziewczyny stworzyły własne klucze do Kosmosu! Brały też udział w warsztatach projektowania własnego miejsca na Księżycu. Był nawet trening astronauty. Była również okazja zobaczyć mikrometeoryty pod mikroskopem! Są to fragmenty mające mniej niż milimetr średnicy. Wiele z nich ma miliardy lat, pochodząc z wczesnych etapów formowania się Układu Słonecznego. Chomiczki udzieliły wywiadów: jeden był dla TVP, a drugi dla Polskiego Radia Trójka. Pojawiły się w głównym wydaniu programu informacyjnego TVP o 19:30! Opowiedziały o swojej kosmicznej przygodzie, przygotowaniach do Inflight Call oraz emocjach związanych z rozmową na żywo z astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Zareklamowały nawet astropierogi! Oczywiście nie mogło zabraknąć Brajana – gwiazdy zwycięskiego filmu. Jak na aktora przystało, dzielnie towarzyszył dziewczynom w każdej chwili.
Ten wyjazd był jednym z tych większych przeżyć, które zostają na długo w pamięci. To ogromna radość i zaszczyt móc działać z tak wyjątkową młodzieżą i wspierać ich w odkrywaniu własnych możliwości. Ich zaangażowanie i energia są największą motywacją – naprawdę potrafią zdziałać cuda!
Obecnie pobyt astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dobiega końca, natomiast Dobra Szkoła już od kilku miesięcy śledzi losy pierwszej polskiej misji kosmicznej. Uczniowie z zapartym tchem oglądali w szkole 25.06. relację na żywo ze startu rakiety wynoszącej w przestrzeń kosmiczną całą załogę misji IGNIS, wraz z polskim inżynierem i specjalistą misji – doktorem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Misja ta jest częścią większej inicjatywy Axiom Space i odbywa się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i ma na celu przeprowadzenie szeregu eksperymentów naukowych i technologicznych w warunkach mikrograwitacji. Sławosz, jako polski astronauta projektowy ESA, jest odpowiedzialny za realizację tych eksperymentów, które zostały opracowane przez polskie firmy i instytucje naukowe. Dodatkowo, misja IGNIS obejmuje również działania edukacyjne skierowane do uczniów, studentów i nauczycieli, mające na celu popularyzację wiedzy o technologiach kosmicznych i polskim udziale w eksploracji kosmosu.
Poza udziałem w wydarzeniu z transmisją na żywo z polskim astronautą na ISS, Chomiczki czeka jeszcze jesienią tego roku wycieczka do europejskiego ośrodka naukowo-technologicznego związanego z kosmosem oraz „Wielki Finał” – dwudniowe spotkanie ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, pełne warsztatów i naukowych wyzwań. Czekamy na jesienny ciąg dalszy kosmicznej przygody!
To ogromne wyróżnienie dla Dobrej Szkoły i całej społeczności lokalnej! Jesteśmy niesamowicie dumni – wiedza, odwaga i pasja tych uczennic inspirują. To dowód na to, że marzenia naprawdę mogą sięgać gwiazd!
Sandra Trznadel, nauczycielka Społecznej Szkoły Podstawowej Dobra Szkoła
Zwycięski film:
Transmisja z wydarzenia „Łączymy się z polskim astronautą!” w Centrum Nauki Kopernik:
Uczennice w ogólnopolskiej telewizji: